Վեհափառ հայրապետը կարևորեց աշխարհասփյուռ հայոց թեմերից հայորդիների` ուխտավորաբար Ս. Էջմիածին այցելությունները, հատկապես, Հայաստանի համար դժվարին ժամանակաշրջանում: Այդպես նրանք առավել հաղորդ են դառնում հայրենիքում առկա հիմնահարցերին և բռնի տեղահանված արցախցիների խնդիրներին։
Շուրջ 150 բռնի տեղահանված արցախյան ընտանիք է ընդունել, առաջնային կարիքները հոգացել ու ճանապարհել Մայր Աթոռի և ՀԲԸՄ հովանու ներքո գործող Նորքի հայորդյաց տունը: Մայրաքաղաքի ու մարզերի մյուս հայորդյաց տները նույնպես սոցիալական աջակցության ծրագրեր են իրականացնում այս օրերին:
Հայոց հովվապետը նորաօծ հինգ եպիսկոպոսներին հորդորեց մշտապես աղոթքով իմաստություն խնդրել Բարձրյալից՝ անշեղ կատարելու համար պարտքը հայրենիքի և ժողովրդի առջև:
Հայ եկեղեցու՝ արտասահմանյան և հայաստանյան տարբեր թեմերի քահանաների համար կազմակերպվում է վերապատրաստման երեքշաբաթյա դասընթաց: Ծրագիրն անցկացվում է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում:
Հոկտեմբերի 9-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսն ընդունեց իրաքահայ ուխտավորներին՝ Իրաքի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Օշական եպիսկոպոս Գյուլգյուլյանի ուղեկցությամբ:
Գրադարանային ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի և երկարամյա աշխատանքի համար ոլորտի մի շարք աշխատակիցներ պարգևատրվեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության շնորհակալագրով: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Վաչե և Թամար Մանուկյան» մատենադարանի աշխատակիցները:
Շուխոնց հրաշագործ ավետարանը դուրս կբերվի Մատենադարանի պահոցից և կտեղափոխվի Օշականի Ս. Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցի: Այնտեղ կմնա մինչև երեկոյան ժամերգության ավարտը:
Մատենադարանից Ս. Մաշտոց եկեղեցի էր բերվել Շուխոնց հրաշագործ ավետարանը: Տոնական պատարագը մատուցեց Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսուչ Շահե ծայրագույն վարդապետ Անանյանը: