Բագրատ Սրբազանի կալանքը դատարանը երկարաձգել է ևս 2 ամսովԲագրատ Սրբազանը հայտարարել է, որ իր համար անընդունելի են գրավի դիմաց տնային կալանքը և երկրից բացակայելու արգելքը՝ դա համարելով ամենավիրավորական միջոց։ Պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը հայտարարել է, որ հետապնդումը ապօրինի է, հիմնված՝ կեղծ ապացույցների վրա և չի ենթադրում քրեադատավարական նպատակ։ Նա նաև նկատել է, որ գործը դիտարկվում է հակաեկեղեցական արշավի համատեքստում՝ Հայ առաքելական եկեղեցու ներսում կշիռ ունեցող հոգևորականի մեկուսացմամբ, ինչը, նրա խոսքով, հեշտացնում է եկեղեցու դեմ իրականացվող արշավը։ |
Դատարանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու կալանքը փոխարինել է տնային կալանքովԱրմավիրի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և եղբորորդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը վերացրեց և այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք, 1 միլիոն դրամ գրավ և բացակայելու արգելք կիրառեց: Դատարանի որոշման համար առանցքային հիմք հանդիսացան պաշտպանական խմբի փաստարկներն առ այն, որ քրեական գործով բոլոր կարևոր վկաներն արդեն հարցաքննվել են, և մեղադրյալների ազատության մեջ գտնվելը չի կարող խոչընդոտել գործի քննությանը։ |
Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքըԵպիսկոպոսաց ժողովին մասնակցում են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության քսանհինգ արքեպիսկոպոսներ և եպիսկոպոսներ, այդ թվում` Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքություններից։ Ժողովականներին հայրական իր խոսքն ու պատգամը հղեցին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը, Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը և Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։ |
Իշխանությունը խախտում է «Սրբազան պայքարի» անդամների անմեղության կանխավարկածը․ Փաստաբան«Սրբազան պայքարի» գործով դատական նիստին փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը Ազգային ժողովում իշխող կուսակցության հնչեցրած հայտարարությունները որակել է անմեղության կանխավարկածի խախտում, և քաղաքական ճնշում դատական գործընթացի վրա: Նիստի ընթացքում Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը հայտարարել է, որ իշխանությունը իրենց թիրախավորվում է: Հաջորդ նիստից կքննարկվեն «Սրբազան պայքարի» անդամների խափանման միջոցները փոխելու հարցերը։ |
Հարություն Մկրտչյանի ցուցմունքները հակասում են գործով անցնող վկաների ցուցմունքներին․ ՓաստաբանՏեղի է ունեցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբոր՝ Գևորգ Ներսիսյանի և նրա որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի գործով դատական նիստը։ Նրանք ձերբակալվել են Վաղարշապատ համայնքի ընտրարշավի ընթացքում ընտրական քարոզչությանն իբր խոչընդոտելու մեղադրանքով։ Պաշտպանական կողմը համոզված է՝ հանցադեպի բացակայությունն ու գործի նյութերում առկա բազմաթիվ ապացույցները վկայում են, որ Գևորգ և Համբարձում Ներսիսյանների նկատմամբ քրեական հետապնդումն անհիմն է։ Վկա Հարություն Մկրտչյանի հարցաքննությունը կշարունակվի փետրվարի 17-ին։ |
Պաշտպանները միջնորդել են Վահագն Չախալյանին ազատել կալանքիցՊաշտպանական կողմը դատարանին ներկայացրել է Վահագն Չախալյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցը՝ իրավաչափ համարելով նրան ազատել կալանքից՝ գործով անցնող մյուս մեղադրյալների օրինակով։ Այս գործով 18 մեղադրյալներից միայն Վահագն Չախալյանն ու Բագրատ Սրբազանն են շարունակում մնալ կալանքի տակ, մինչդեռ պայքարի մյուս անդամների նկատմամբ կիրառվել են խափանման այլ միջոցներ։ |
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքը երկարաձգվեց ևս 2 ամսովԵրևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը երկու ամսով երկարացրել է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքը։ Արշակ արքեպիսկոպոսը կալանավորվել է դեկտեմբերի 5-ին՝ երկու ամիս ժամկետով։ Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել թմրանյութերի ապօրինի իրացման կասկածանքով, ըստ որի՝ 2018 թվականին հանձնարարել է մի ցուցարարի պայուսակում թմրանյութ «տեղադրել»։ Պաշտպանական կողմը շարունակում է պնդել, որ ներկայացված մեղադրանքը շինծու է և չի հիմնավորվում որևէ փաստական ապացույցով։ |
ԳՀԽ անդամ հոգևորականներին մեղադրյալի կարգավիճակում են հրավիրել հարցաքննությանԵպիսկոպոսների դեմ քրեական գործեր են հարուցվել, նրանք մեղադրվում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեջ: Իսկ դատական ակտը վերաբերում է Մասյացոտնի կարգալույծ հռչակված նախկին առաջնորդի՝ Արման Սարոյանի հայցին: Դատարանը, կայծակնային արագությամբ քննելով նրա ներկայացրած հայցը, որոշել է, որ Արման Սարոյանի «հոգեկան տառապանքը» կասեցնելու համար պետք է անմիջապես նրա հայցի ապահովման միջոց կիրառի: Իսկ ԳՀԽ անդամները, որոնք կողմ են արտահայտվել նախկին եպիսկոպոսի կարգալուծությանը, խոչընդոտել են դատական ակտի կատարմանը: |
«Սրբազան պայքարի» գործով պաշտպանը տվյալների կեղծման փաստով հաղորդում է ներկայացրելՀովհաննես Խուդոյանը գլխավոր դատախազին հաղորդում է ներկայացրել տվյալների կեղծման, քրեական վարույթի ընթացքում ապացույցների կեղծման և այդ կեղծ ապացույցներն օգտագործելու վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ դեռ ամիսներ առաջ ինքը տեղեկացրել էր դատախազությանը լայն արձագանք ստացած «գյուլլելու» վերաբերյալ ապացույցի կեղծ լինելու մասին՝ ներկայացնելով իրական խոսակցությունը։ Դատախազությանը հնարավորություն էր տրվել մինչև ապացույցների հետազոտման փուլը ապահովել կեղծիք կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացը։ Սակայն, ըստ փաստաբանի, դատախազները ոչ միայն հարցին ընթացք չեն տվել, այլև վերջին դատական նիստերում շարունակել են շրջանառել կեղծ ապացույցը: |
Մեղադրող կողմը անդրադարձել է խուզարկություններով հայտնաբերված իրերի արձանագրությանըՄեղադրող կողմը անդրադարձել է խուզարկություններով հայտնաբերված իրերի արձանագրությանը Հանրային մեղադրողները ներկայացրել են ապացույցների ցանկը, որից հետո պաշտպաններն արձանագրել են՝ չկա որևէ իրեղեն ապացույց, որը կհաստատեր, որ մեղադրողների թվարկած նյութերն օգտագործվելու էին ահաբեկչություն կամ որևէ ապօրինի գործողություն իրականացնելու համար: Արա Ռուստամյանը և մյուս մեղադրյալները ընդգծել են, որ դատախազները, խախտելով անմեղության կանխավարկածը, իրենց «ահաբեկիչ» են անվանում՝ չունենալով որևէ փաստ, որը փորձաքննությամբ կհաստատեր մեղադրանքը: |
Մայր Աթոռը պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանի շարժմանը հարող եպիսկոպոսներինՄայր Աթոռի հայտարարել է, որ իշխանությունների հակասահմանադրական քայլերի հետևանքով ստեղծված մտահոգիչ իրավիճակի հաղթահարման ճանապարհներից է հրավիրյալ Եպիսկոպոսաց ժողովը, որի կանոնականությունը որևէ կերպ չի պայմանավորվում գումարման վայրով։ Եկեղեցական կյանքը հուզող կարևորագույն հարցերը, այդ թվում՝ բարձրաձայնվող խնդիրները, պետք է քննության առնվեն և պատշաճ լուծումներ գտնեն Եկեղեցու ընկալյալ կարգի համաձայն, բացառապես եկեղեցական ժողովական մարմիններում։ |