Սեպտեմբերի 22-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի, տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով, որի ընթացքում քննության առնվեց ս․ թ․ հոկտեմբերի 1-ին Սրբալույս Մյուռոնի օրհնության արարողության անցկացման հարցը։ Նկատի առնելով Արցախի շուրջ ստեղծված... 2023-09-22 Հեյզում էկումենիկ գործիչների համաժողովի ժամանակ եպիսկոպոսները դատապարտել են Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող բռնությունները: Դատապարտող հայտարարությամբ են հանդես եկել նաև Գերմանիայի քրիստոնեական եկեղեցիները. «Չի կարելի թույլ տալ, որ մարդու իրավունքների այդպիսի աղաղակող խախտումները համաշխարհային... 2023-09-22 Խաչվերացից երկու շաբաթ անց՝ հոկտեմբերի 1-ին, Հայ առաքելական եկեղեցին կնշի Վարագա Սուրբ Խաչի տոնը: Տերունական նշանին նվիրված այս տոնին հավատացյալները պատրաստվում են մեկշաբաթյա պահեցողությամբ, որը կսկսվի սեպտեմբերի 25-ից:
2023-09-22 Սեպտեմբերի 19-ին Մոսկվայի առաջնորդանիստ հայկական եկեղեցում Տեր Եզրաս արքաեպիսկոպոս Ներսիսյանի նախագահությամբ մեկնարկեց քահանաների տարեկան եռօրյա ժողովը: Թեմակալ առաջնորդն անդրադարձավ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակման հետևանքով Արցախում ստեղծված աղետալի իրավիճակին, որի նպատակն է ցեղասպան... 2023-09-22 21-ը սեպտեմբերի, 2023թ. 2023-09-22 |