Մայր Աթոռի Սրբոց Հրեշտակապետաց եկեղեցում, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի նախագահությամբ, հոգեհանգստյան կարգ կատարվեց Ֆադեյ Սարգսյանի հիշատակին: Այս սեպտեմբերին լրացել է ականավոր գործչի 100-ամյակը:
2023-10-16 Նորոգումից հետո վերաօծվել է Պոլսի Կուզգունճուկ թաղի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին: Արարողությանը մասնակցել է Պոլսի հայոց պատրիարքարանի ամբողջ հոգևոր դասը` պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի գլխավորությամբ:
2023-10-16 Արցախի և Արագածոտնի թեմերի առաջնորդների ջանքերով Թարգմանչաց տոնին Արցախի տարբեր գյուղերից ու քաղաքներից տեղահանված մեր հայրենակիցներն ուխտագնացության մեկնեցին Փարպի գյուղի Ս․ Թարգմանչաց եկեղեցի։
2023-10-16 Այս տարի Գրողների միության «Կանթեղ» մրցանակ ստացան թարգմանիչներ Տատյանա Յուրգենսոնը, Պավել Չերկաշինը, Արևշատ Ավագյանը, Լեոնիդ Զիլֆուղարյանը, Կարեն Խուրշուդյանը։
2023-10-16 Պատերազմ, շրջափակում, հարազատ մարդկանց կորուստ, հազար ու մի փորձություն է Տեր Ներսեսն անցել ընտանիքի և համայնքի հետ։ Սեպտեմբերի 30-ին է Ստեփանակերտից հարկադրաբար դուրս եկել, երբ թշնամին արդեն քաղաքի մատույցներում էր։ Արցախցի քահանան վստահեցնում է՝ իրենք պատրաստ էին դիմանալ սովին ու կարիքին, միայն... 2023-10-16 Ավստրիացի հայագետ Յասմին Դում Թրագուտի և աղվանագետ Յոստ Գիպերտի աշխատասիրությամբ լույս է տեսել «Կովկասյան Աղվանք» անգլերեն աշխատությունը: Գրքի 16 գլուխները հեղինակել են տարբեր գիտնականներ` լեզվաբաններ, արևելագետներ, հայագետներ՝ աշխարհի տարբեր գիտական հաստատություններից: Գիրքը նաև գիտահեն պատասխան է... 2023-10-16 |