Խաչվերացի տոնին ընդառաջ վերաբացվել է Պոլսի Սկյուտար թաղամասում գտնվող Սուրբ Խաչ եկեղեցին: Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու պետ Թավադրոս Երկրորդի օրհնությամբ պատվիրակություն կժամանի Հայաստան՝ հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք մյուռոնօրհնության արարողությանը: Ֆինլանդիայի Էսպո քաղաքում տեղի է ունեցել խաչքարի...
Հոկտեմբերի 1-ին մյուռոնօրհնեք է: Մինչ այդ Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնում ամեն օր երեկոյան ժամերգության ավարտին ձիթայուղի օրհնության հատուկ կարգ է կատարվում: Մայր Աթոռի միաբանները Ավետարան են ընթերցում և աղոթքներ հնչեցնում: Բոլոր ցանկացողնեորը կարող են ներկա գտնվել թե ժամերգությանը, թե հաջորդող...
Սեպտեմբերի 3-ին՝ կիրականօրյա պատարագի ընթացքում, Հայ Առաքելական եկեղեցու բոլոր թեմերի առաջնորդանիստ եկեղեցիներում կատարավեց Հանրապետական մաղթանք՝ Արցախի անկախության տոնի առթիվ։ Մայր Աթոռի միաբանությունը, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ, արարողությանը մասնակցեց Սբ. Գայանե վանքում:
Խաչվերացի տոնին ընդառաջ վերաբացվել է Պոլսի Սկյուտար թաղամասում գտնվող Սուրբ Խաչ եկեղեցին: Ղպտի ուղղափառ եկեղեցու պետ Թավադրոս Երկրորդի օրհնությամբ պատվիրակություն կժամանի Հայաստան՝ հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք մյուռոնօրհնության արարողությանը: Ֆինլանդիայի Էսպո քաղաքում տեղի է ունեցել խաչքարի օրհնության...
Սեպտեմբերի 8-ին՝ Սուրբ Մարիամ Աստվածածանի ծննդյան տոնի օրը, վերաօծվեց Արագածոտնի թեմի Արուճի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին:
Սեպտեմբերի 17-ին քրիստոնյա հայությունը կնշի այս տարվա հինգերորդ տաղավար տոնը՝ Խաչվերացը: Հայ առաքելական բոլոր եկեղեցիներում կմատուցվի տոնական պատարագ: Իսկ մինչ այդ՝ ամսի 11-ից, կսկսվի տաղավար տոնին նախորդող շաբաթապահքը:
334 տարվա երկար դադարից հետո Լեհաստանի հայկական համայնքին պաշտոնապես հանձնվել է եկեղեցու շինություն: Լեհաստանում Հայ առաքելական եկեղեցու թեմի հիմնադրման 655-ամյակի տոնակատարության շրջանակներում Կրակովում` Վավելի մայր տաճարում տեղի է ունեցել էկումենիկ աղոթք: Գերմանիայում Ասորի ուղղափառ եկեղեցին...
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը սեպտեմբերի 6-ին հովվական եռօրյա այցով մեկնեց Ուզբեկստան՝ հանդիսապետելու Սամարղանդի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու օծման 120-ամյակին նվիրված միջոցառումները։
Թեև եկեղեցու մուտքի երկու կողմում թուրքական դրոշներ են, Աղթամարի Սուրբ Խաչը տարին մեկ անգամ սրբագործվում է պատարագով: Սեպտեմբերի 10-ի պատարագին ուխտագնացներ են ժամանալ Պոլսից` պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանի գլխավորությամբ:
Կանադայի թեմի ամենաընդգրկուն և խոշոր ձեռնարկին մասնակցելու էին եկել հայ պատանիներ և երիտասարդներ Վանկուվերից, Ռեջինայից, Լավալից, Օտավայից, Սենթ Քեթրինզից, երկրի տարբեր շրջաններում գտնվող խոշոր բնակավայրերից:
Սեպտեմբերի 9-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանի ծննդյան տարեդարձի օրը, թանգարանի երրորդ հարկի բոլորը ցուցասրահները բացվել են նոր ցուցադրությամբ: Վերաբացված մշտական ցուցադրությունը կրում է «Քրիստոնյա Հայաստան» խորագիրը:
Սեպտեմբերի 13-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը ընդունեց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին։
Սյունիքի Քրդիկանց բնակավայրի 17-րդ դարում կառուցված Սբ. Աստվածածին եկեղեցին վերականգնվել և օծվել է:
Ս. Էջմիածնի մայր տաճարից դեպի արևմուտք՝ տաճարի շրջափակում կառուցվող առանձին մոմավառության սրահը և կաթողիկոսաց դամբարանի շինարարությունը մոտենում է ավարտին:
Խաչվերացը Տիրոջ փրկարար խաչին նվիրված ամենակարևոր տոներից է: Տարվա վերջին տաղավար տոնն է: Նշվում է սեպտեմբերի 11-17-ն ընկած ժամանակահատվածում, կիրակի օրը: Խաչվերացի հաջորդ օրը հիշատակում ենք ննջեցյալներին:
Խաչվերացի տոնին երեկոյան Մայր Աթոռ Ս․ Էջմիածնի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ և Սուրբ Վարդան մատուռ–մկրտարանից հանդիսավոր թափորով դուրս բերվեց Խաչի սուրբ մասունքը: Ամենայն հայոց հայրապետը կատարեց անդաստանի կարգ՝ օրհնելով աշխարհի չորս ծագերը:
Խաչվերացի տոնին նշվել է եկեղեցու օծման մեկամյա տարեդարձը։
Տոնական պատարագը հանդիսապետեց Ամենայն հայոց Գարեգին Բ հայրապետը։
Սուրբ Խաչի տոնը Ախալքալաքի Ս․ Խաչ առաջնորդանիստ եկեղեցու ուխտի օր է հայտարարվել։
Լիակատար շրջափակման մեջ գնտվող Արցախում եկեղեցական արարողությունները շարունակվում են, թեև տեղաշարժման լուրջ խոչընդոտներ կան։ Սեպտեմբերի 17-ին Խաչվերացի տոնական պատարագ էր Ստեփանակերտի մայր եկեղեցում։
Սեպտեմբերի 17-ի երեկոյան Մայր Աթոռում, Ամենայն հայոց հայրապետի հանդիսապետությամբ, կատարվեց մյուռոնի նյութերի օրհնության կարգ։
Խաչվերացի տոնը և Մոսկվայի Ս․ Պայծառակերպություն եկեղեցու բացման տասնամյակը Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմում նշվեցին հանդիսավոր արարողություններով, բազմաթիվ հյուրերով։
Շիրակամուտի (Նալբանդ) Չիչխանավանք Սբ․ Խաչ եկեղեցու ուխտի օրն է Խաչվերացի տոնի օրը։ Պատարագիչը Գուգարաց թեմի առաջնորդն էր։